Perfumy, dziś nieodłączny element codziennej pielęgnacji, powstały tysiące lat temu. Mają bardzo długą i niebywale ciekawą historię. Początkowo miały znaczenie religijne, traktowane były jako sacrum. Kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat później były uważane za zbyt zmysłowe, a przez to grzeszne. W czasach oświecenia, Renesansu na francuskim dworze zastępowały codzienną kąpiel. Dziś są natomiast jednym z codziennych kosmetyków, których używa zdecydowana większość społeczeństwa, a już na pewno kobiet. Są także jednym z najlepiej sprzedawanych wyrobów kosmetycznych.
Kiedy wynaleziono perfumy?
1.Najstarsze perfumy znaleziono w królewskim grobowcu w egipskim Abydos. Dzięki badaniom naukowców można się dowiedzieć, że pochodziły one z 3000 r. p.n.e. Za twórców perfum uznaje się zatem Egipcjan. Początkowo powstawały perfumy bez alkoholu, na bazie żywic z drzew i płatków kwiatów. Miały one postać balsamu lub olejku. Nacierano nimi ciało i włosy. W tamtych czasach jednak wonne olejki były przede wszystkim zarezerwowane dla najwyższych klas społecznych. Perfumy traktowano wówczas jako luksus. Wykorzystywano je ponadto w rytuałach religijnych po to, aby połączyć się z bóstwami. Wonne olejki służyły również do balsamowania zmarłych. 2. W wyniku prac archeologicznych prowadzonych na Cyprze znaleziono nieco młodsze, ale również bardzo stare, bo pochodzące sprzed kilku tysięcy lat ceramiczne pojemniki ze śladowymi ilościami perfum. Trudno jednoznacznie orzec zatem, kiedy powstały pierwsze perfumy. Wiadome jest jednak, że pochodzą one z odległych czasów starożytnych, a ich wiek należy liczyć w tysiącach lat.Jakie były pierwsze perfumy?
Pierwsze perfumy powstawały głównie z kwiatów oraz żywic z drzew. Były wynikiem bardzo czaso- i pracochłonnych procesów, dlatego też nie mogły być dostępne dla wszystkich. Perfumy znalezione w Egipcie łączyły zapach cynamonu, cytryny i żywicy. W tamtym okresie wonne olejki wytwarzano także z lilii wodnych czy majeranku. Naukowcy odtworzyli także perfumy znalezione na Cyprze. Odkryto, że składały się one z piżma, drzewa laurowego, mirty, anyżu i cynamonu. Według badaczy ich trwałość nie różniła się znacząco nawet od współczesnych zapachów.Perfumy w czasach nowożytnych
Egipcjanie, Grecy i Rzymianie byli prawdziwymi mistrzami w produkcji mieszanek zapachów. Wraz z upadkiem ostatnich cywilizacji starożytnych na terenie Europy wiedza ta zaczęła jednak zanikać. Kościół uważał perfumy za grzeszne. Wiedza ta nie przepadła jednak zupełnie, ponieważ posiadali ją także Arabowie. To oni pierwsi wpadli na pomysł destylacji alkoholowej i dzięki nim powstały pierwsze perfumy nowożytne. Była to woda różana stworzona przez Awicenna. Kiedy powstały perfumy, produkowano je głównie pod postacią olejków, balsamów, które wcierano, a te w płynnej postaci wylewano na chusteczki. Dopiero w 1870 roku Brillat-Savarin wynalazł znany obecnie wszystkim rozpylacz.Perfumy dzisiaj
Dzisiaj istnieje niezliczona liczba zapachów dla kobiet i męskich. Sprawdź ofertę perfum w sklepie internetowym amfora.pl :